БЛОКИ ЖИВЛЕННЯ
Джерело живлення — пристрій, призначений для забезпечення різних пристроїв електричним живленням.
Безкорпусні мережеві джерела живлення потужністю від 5 до 150 Вт вбудовуються в корпус приладу. Їх застосування - найбільш бюджетне рішення.
Модульні мережеві джерела живлення, призначені для монтажу на друковану плату, мають невелику потужність (до десятків ватів). Вони дозволяють реалізувати харчування компактних одноплатних приладів. Модульні (вбудовані) ac-dc перетворювачі мають найбільш широку номенклатуру, вони випускаються у кожусі або корпусі, що дозволяє монтувати їх усередині корпусу приладу або безпосередньо на шасі, в стійку, на DIN-рейку (з допомогою пристосувань). Потужність таких джерел 15 Вт до кількох кіловат, що дозволяє вибрати оптимальне рішення для живлення приладу чи системи.
Модульні AC/DC перетворювачі (мережеві джерела живлення) для монтажу на DIN-рейку мають спеціальний корпус з фіксатором-засувкою. Діапазон потужностей від 5 до 960 Вт і різні корпусу дозволяють вибрати оптимальне рішення живлення приладів і систем промислової автоматики і телекомунікацій.
Мережеві адаптери випускаються у вигляді настільного або настінного блоку. Діапазон потужностей від 5 до 120 Вт. Ці мережеві джерела живлення мають універсальне застосування: для ноутбуків, LCD телевізорів, GSM модемів, відеокамер, побутової техніки і т. д.
Блок живлення для ноутбука (і інших мобільних комп'ютерів) застосовується як для зарядки його акумуляторної батареї (АКБ), так і для забезпечення роботи без акумулятора. За типом виконання БП ноутбука найчастіше являє собою зовнішній блок. Зважаючи на те, що електричні характеристики різних моделей ноутбуків можуть сильно розрізнятися, на зовнішні блоки живлення поки немає єдиного стандарту та їх блоки живлення, як правило, не взаємозамінні.
Виробники ноутбуків часто використовують різні роз'єми живлення (їх відомо кілька десятків типів, хоча широко поширених всього кілька, відрізняються лише діаметром штекера). Підключення більшості з них виконується коаксіальними кабелем з позитивним внутрішнім провідником, хоча існують роз'єми і із зворотною полярністю.
Розрізняються живлять напруги: зазвичай це 18,5 або 19 В, хоча зустрічаються варіанти з напругою 15 або 16 (в осн. субноутбуки); 19,5 В; 20 або навіть 24 В (Apple).
Блоки живлення відрізняються максимальною вихідною потужністю, видаючи струм 3,16 А (для старих типів); 3,42 A; 4,74 А; 6,3 А; 7,9 А, в залежності від того, наскільки потужний комп'ютер передбачається живити.
До заміни блоку живлення ноутбука слід підходити з обережністю (документ повинен мати однакову полярність, різницю в живлячій напрузі, не перевищує 0,5 В, і мати достатню потужність), інакше це може призвести до виходу ноутбуків з ладу.
Випускаються також універсальні блоки живлення, розраховані на ноутбуки різних моделей та різних виробників. Такий БП має перемикач напруги і набір змінних штекерів для підключення.